Потърсете в сайта
Харесва ли Ви новата визия на сайта на община Карлово?
Календар на културните прояви на читалищата в Община Карлово за 2018 г.
КАЛЕНДАР НА КУЛТУРНИТЕ ПРОЯВИ
НА ЧИТАЛИЩАТА В ОБЩИНА КАРЛОВО
2018г.




НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ

ДЕЙНОСТИ И ПРОЯВИ

1.     “Св. Св. Кирил и Методий 1914”

     гр. Баня



Образователна дейност

1.Школа по изобразително изкуство

2.Клуб "Художествено слово"

Любителско художествено творчество

1. Детска вокална група „Веселите момичета”

2. Детска танцова формация "Зорница"

3. Кукерска група

4. Група за изворен фолклор –Вписана в листата за Живо човешко съкровище- 2010 г.

5. Фолклорен клуб "Тракийка"

6. Коледарска група



Организиране на културни прояви:

1.Прояви, посветени на национални и местни празници:

- 3 март - Национален празник на Република България –-140 годишнината от Освобождението на България/Ритуал по издигане на знамената/

- 11- 24 май –Празници, посветени на 24 май – Ден на Българската просвета и култура и славянската писменост;



- 24-26.08 - Празник на минералната вода –„Средногорска плетеница 2018Фолклорно надиграване на Клубове по народни танци;

-     Празник на минералната вода

"Обичам те, защото те познавам" -празник на гр.Баня ;

1 ноември - Ден на народните будители -Народните будители от Карловския край–презентация с III и IV клас.

25   ноември - Ден на християнското семейство;

24 – 30.12 - Коледни и новогодишни празници;



2.Празници по българския обреден календар:



14 февруари - „Трифон Зарезан” ;

17.02.- Участие в Общински кукерски празник;      18.02. - "Магия и митично тайнство в празника

   Сирни Заговезни" в гр.Баня;

- фотоизложба и кулинарна изложба;

31.03.2018 г.- "Играй, играй, Лазаре...."-

Лазаруване до домовете в гр.Баня от танцова формация "Зорница";

08.04. - "Великденски люлки" - Народно веселие по случай Великденските празници;

3.Участие на Любителските художествено -творчески състави в концерти, премиери и представления, организирани от читалището, други читалища от общината и в общинските празници.

4.Концерти, представления, художествени и фотоизложби на професионални колективи и творци, гостуващи на читалищната сцена.

5.Организиране на фестивали и конкурси.

6.Работа по проекти-участие в конкурси”Агора”.

7.Участие на самодейните колективи в международнифестивали:

- Международен фолклорен фестивал Италия –Ричоне /участие на фолклорен клуб „Тракийка/-21.09-25.09.2018 г.

-Международен фолклорен фестивал в Словения /участие на групата за изворен фолклор/-

16-19.08.2018г.;







2. “Васил Левски 1927”

гр. Карлово,кв.Сушица



Самодейни състави:

-Женска певческа група за автентичен фолклор

-Кукерски състав

-Театрален състав

-Танцов състав

-Любителски клуб за народни танци

-Детска група за песни и танци



Образователна дейност

/школи, кръжоци, клубове/

1.Група”Художествено слово”

2.Работа с деца –беседи в ДГ”Слънце” –филиал кв.Сушица;

-лятна работа с деца ;







Културен календар:

Януари:

   07.01 -   Ивановден –обичай   „Къпане на булка”

   11 ,12.01 - Кукерски фестивал в гр.Симитли ;

   27, 28.01-Международен фестивал на кукерските

                     игри ”Сурва” в гр.Перник - участие на кукерския състав ;        

Февруари:

   17.02 – Общински Кукерски празник;

   18.02 -Сирни Заговезни -Традиционен   кукерски празник „Заговезни 2018”;

   19.02- Възпоменателно честване на годишнината от обесването на Васил Левски;



Март:

   01.03- Честване на деня на самодееца;

   03.03- Национален празник;

   04.03 –„Песпонеделник”- Широка лъка –участие

   на     кукерски състав;

   31.03. – Лазаруване;



Април:

   01.04- Хумористичен спектакъл по случай   деня

 на хумора и шегата;

     Май:

     06.05- Гергьовско хоро на площада;

     24.05- Ден на славянската писменост и култура;

     26.05- Участие на самодейните колективи в  

                 празника на Розата –   гр.Карлово;

Юни/Юли - Летни занимания с деца;

-          Участия на самодейните състави към читалището в национални фолклорни фестивали;

-          Жива вода” –гр.Хисар

/танцов състав, женска певческа група,детски състав/

„Тайните на бабината ракла” с.Ягодово

Юли:

   01.07- Национален фолклорен празник

                „Столетово пее и танцува” –женска певческа  група

                   Танцов клуб“Старопланинска китка“,

                  детска група;

     27.07- Традиционен празник  „Свети  

                   Пантелеймон”- празник на Сушица;

Август:

Септември:

-Куртово Конаре фест „Празник на чушката, домата и традиционните храни” – с.Куртово Конаре – участие на самодейните колективи;

Ноември:

   01.11-Ден на народните будители;

Декември:

     25.12-Коледари;

   - Коледно –новогодишен концерт;



     - Участие на самодейните състави в  

             международни фестивали  

           /Италия ,/;

     - Детски работилници за изработване на   мартеници и коледна украса;



3. “Васил Левски 1861г.”

   гр. Карлово



Образователна дейност

1.Школа по изобразителноизкуство “Карловски арт колорит”

- Школа по пиано

-Лятна школа ”Забавно лято”



Самодейни състави:

1.Читалищен театър „Елена Снежина”

2. Смесен хор за школувано пеене „Маестро Георги Атанасов”

3. Камерна формация за класическа и популярна музика

4 .Вокално трио за шлагерни песни „Импресия”

5. Фолклорен ансамбъл „Розова долина”

6. Детско-юношески състав за народни танци „Розова долина”

7. Детска вокална фолклорна формация „Розова долина”









Прояви, посветени на национални и общински празници – съорганизатори по програма на Община Карлово

- 18февруари -„Апостоле, поклон” -възпоменателно честване на 145години от обесването на Васил Левски;

3 март-„Свободна България” – Ритуал по повод Националния празник на Република България;

-24 май – Ден на славянската писменост и българската култура;

- 26 май-„Розовата долина пее и танцува”- Празник на розата – Карлово 2018;

–18 юли - 181 години от рождението на Васил Левски– Ден на Васил Левски – Празник на град Карлово;

–1 ноември -Ден на народните будители;

- декември-Коледни и новогодишни празници;



Празници по българския обреден календар – съорганизатори по програма на Община Карлово

-17 февруари - Общински кукерски празник;

Културни прояви посветени на бележити годишнини и творци:

   - Творчески вечери и срещи с дейци на изкуството и културата, литературни четения,спектакли

- Концерти, премиери и представления на любителски читалищни колективи;

- Концерти, представления, художествени   и фотоизложби на професионални колективи и творци, гостуващи на читалищната сцена, камерна зала и сцена на летен театър;

-септември – Международен конкурс за оперно пеене „Розата на Евтерпа в Карлово”;





4.“Христо Ботев - 1898”

   с. Дъбене



Самодейност:

1. Женска певческа група

2.Кукерски състав

3.Група за стари градски песни

4. Танцов състав

5. Музикантска група

6. Коледарска група

7.Смесена фолклорна група

8. Мъжка фолклорна група

9. Женска фолклорна група



Честване на местни, регионални и национални празници.

Януари

-21.01. -Бабин ден –съвместно с пенсионерски клуб. Честване с майките и бабите;

-Участие на самодейците в Международния фестивал”Сурва” –гр.Перник;

Февруари

01.02 -Трифон Зарезан с конкурс за най- добро вино;

-Участие в кукерския празник –с.Житница;

17.02 -Общински кукерски празник – гр.Карлово;

-18.02. - Старчовден- местен кукерски празник ;

Участие на празника „Старци в Турия”;

Международен фестивал „Кукове” гр.Раковски;



Март

-Посрещане на Баба Марта с децата от ЦДГ –

- Отпразнуване на Деня на самодееца;

- 3 МАРТ- честване на национален празник      съвместно с децата от ЦДГ”Здравец”;

-8 МАРТ- честване на празника на жената; съвместно с пенсионерски клуб и ЦДГ”Здравец” -- „Кукерландия” гр.Ямбол;

- Кукерски празник –Широка лъка;

Април

– Ден на хумора и шегата ;

- 31.03. - Лазаров ден- пресъздаване на обичая

Май

-06.05. - Гергьовден- местен празник с хоро на центъра на селото;

-24 май – Ден на славянската писменост и култура – изготвяне и поставяне на венци; Народен събор –гр.Пловдив;

- 28 май - Честване празника на селото – „СВ.ДУХ” ;

Юни

-

Участие в Националния събор на читалищата в гр.Бяла;

-Участие във фестивал на старата градска песен „Нежни чувства” –гр.Пловдив;гр.Кюстендил;

Юли

-1-2 юли –НФ ”Столетово пее и танцува”;

Август

- Участие на самодейците в Традиционния събор на животновъдите в гр. Калофер;

- АЕК”Етъра”-гр.Габрово;

- 24,25,26.08 - Традиционен събор на селото с участие на самодейни състави от други читалища в общината;

-27 октомври – 120 години НЧ„Христо Ботев” и Традиционен празник на дъбенското зеле - 2018”;

-1 ноември – Ден на народните будители – съвместно с ЦДГ и Културен клуб на пенсионера;

Декември

-Коледен концерт в салона на читалището;

5. “Н. Й. Вапцаров 1906 г.”

     с. Васил Левски



Самодейност:

1.Оркестър

2.Детски танцов състав

3.Колектив за изворен фолклор

4. Колектив за възрожденски песни

5.Колектив за народни обичаи

6.Кукерска група

7.Детска вокална група

8.Група за художествено слово

9.Танцов състав „Веселие”

10.Мъжка певческа група

11.Коледари

Културен календар:

   м.ЯНУАРИ

- 06.01-Богоявление - хвърляне на кръста;

-170 години от рождението на Христо Ботев

         конкурс за най - добра декламация на стихотворение от Хр. Ботев;  

-27, 28 .01 -участие на кукери и група за народни обичай в Межд. фестивал в гр.Перник,

Фестивали в гр.Разлог и гр.Симитли;

     м.ФЕВРУАРИ

-145 години от обесването на Васил Левски

           Възпоменателно честване на 145 години от обесването на Васил Левски – ежегоден ритуал с поднасяне на венци и цветя пред бюст- паметника на Васил Левски за отбелязване годишнина от гибелта на Апостола на свободата;

- Винария 2018;

- участие на кукери и група за народни обичай в межд. фестивал в гр.Раковски;

18.02 -Старчовден - провежда се на Сирни Заговезни     на площада на селото;

     м.МАРТ

-1 март - ден на самодееца;

-Детско утро с баба Марта;

- 3-ти март- Национален празник на България;

-осмомартенски концерт с участие на самодейци; .

- участие на кукери и група за народни обичай в нац. фестивали в с.Широка лъка и гр.Стара Загора;

- Тодоровден- народен обичай ” Кушия”;

     м.АПРИЛ

-1 април – Вечер на смеха

-Лазаруване

-участие на група за възрожденски песни в гр.Клисура

- седмица на детската книга и Маратон на четенето;

-Великденско хоро ;

Конкурс „Най – шарено яйце”

     м.МАЙ

- Гергьовска люлка;

- Традиционен събор;

- участие на кукери и група за народни обичай в нац.фестивал в гр.Габрово;

- участие на групата за изворен фолклор и танцов състав в межд. фестивал "Балкан фолк" в гр.Велико Търново;



     м.ЮНИ

-Ден на детето;

- 142 години от гибелта   на Христо Ботев;

- участие на групата за изворен фолклор и танцов състав в национален фестивал в гр.Априлци,с.Столетово;

     м.ЮЛИ

- 181 години   от рождението на Васил Левски –Отбелязване на рождената дата на Апостола на Българската свобода, поднасяне на венци и цветя пред бюст- паметника на Васил Левски;

- Лятна детска занималня;

     м.АВГУСТ

- участие на групата за изворен фолклор в международния фестивал „Богородична стъпка в Старозагорски минерални бани;

   м.СЕПТЕМВРИ

-06.09- Честване на Съединението на България

- участие на групата за изворен фолклор и танцов състав в межд. фестивали "Еврофолк" гр.Приморско и с.Дорково;

    м.ОКТОМВРИ

- участие на група за възрожденски песни в гр. София;

     м.НОЕМВРИ

- 1 ноември - Ден на народните будители

Литературна вечер „Народни будители от родния край”;

- Вечер на християнското семейство;

     м.ДЕКЕМВРИ

Коледни тържества

-„Моята чудна Коледа!” - детско коледно утро;

-Коледен концерт с участието на самодейци;



6. “Наука - 1907 г.”

   с. Пролом



Самодейност:

-Група за автентичен фолклор “От извора”





















Културен календар:

Февруари

-14.02. - Св. Трифон Зарезан - фолклорен обичай;

Март

-1 март-Ден на самодееца;

-3 март -Национален празник;

-8 март - Ден на жената;

- 31 март -Лазаруване;

Април

- 8 април-Великден;

Май

- 11май – Св. Св. Кирил и Методий;

-24 май - Ден на славянската писменост и култура;

-29.05.-Празник на църквата “Св. Дух”;

Фолклорен фестивал „Пролом пее с песните на Тинка Пешева”, събор на селото;

Септември

- 6 септември –Ден на Съединението:

-22 септември –Ден на Независимостта;

- 1 ноември – Ден на народните будители;

24 декември – Бъдни вечер, Коледа и Нова година;

7. “Христо Ботев - 1869”

   гр. Калофер



Самодейност:

1.Гайдарски състав

2.Смесен народен хор

3.Танцов и мажоретен състав

4. Кукерски състав

5.Танцова фолклорна група „Росна китка”



Школи:

1.Школа за народни

инструменти гайда и тъпан

2.Школа по акордеон и пиано

3.Компютърна грамотност.

ОРГАНИЗИРАНЕ НА КУЛТУРНИ ПРОЯВИ

- 5 - 6 януари – Национално честване 170 - годишнина от рождението на поета - революционер и публицист Христо Ботев;

-6 януари –Богоявление- традиционно вадене на кръста от ледените води на река Тунджа;

-27 и 28 януари –Участие на Кукерския състав в международния фестивал на гр.Перник „Сурва – 2018”;

- 18 февруари – Сирни Заговезни- Кукерски празник , организатор НЧ „Хр.Ботев” гр.Калофер.

- 3 март – Национален празник на Република България – общоградско честване;

- 6 май – Ден на храбростта и българската армия – общоградско честване;

-11 май-Ден на Кирили Методий- откриване на постоянна експозиция „Пътят на дантелата”;

- 24 май – Ден на славянската писменост и култура-общоградско честване;

- 24 май – 2 юни – Ботеви дни 2018г.;

-31 май – Концерт на НЧ „Хр.Ботев-1869” град Калофер посветен на 2 юни;

-1 юни- Тържествена заря-проверка в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на България;

-2 юни –Ден на Ботев – Митинг-поклонение;

-15 август – Празник на Калоферската дантела- художествена програма, изложба и демонстрация на плетене на Калоферска дантела- организатор НЧ „Хр.Ботев-1869” Калофер;

-29-30 септември –Историческо – фолклорно събитие „Хайдутът”;

- 1 ноември –Ден на народните будители- общоградско честване- организатор НЧ „Хр.Ботев-1869” град Калофер;

- 22 декември – Коледно –новогодишен концерт;



8. “Васил Левски - 1900”

     с. Войнягово



Самодейност:

-Женска певческа група

-Фолклорен танцов състав

-Състав за автентични обичаи

-Кукерски състав

Културен календар:

МЕСЕЦ ЯНУАРИ

Йордановден- отбелязване на празника на храбростта съвместно с църквата „Св.Димитър”-шествие до р.Стряма и хвърляне на кръста;

-27 и 28 януари –Участие на Кукерския състав в международния фестивал „Перник – Сурва – 2018”;

МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ

-Трифон Зарезан;

19.02- Посещение на панихидата в църквата, поклонение и поднасяне на цветя пред училището-музей на първият войняговски учител;Посрещане на групи в музея

18.02-“Заговезни” –участие на съставите в кукерските празници

МЕСЕЦ МАРТ

01.03- Ден на мартеницата и самодееца;

03.03- Ден на Освобождението на България; Събуждане с хоро;

08.03-Международен ден на жената

МЕСЕЦ АПРИЛ

Седмица на детската книга и маратон на четенето



МЕСЕЦ МАЙ

06.05.-154 год. от главяването на Васил Левски за пръв учител в с.Войнягово- тържествената литургия , посрещане на гости в училището-музей; народно веселие;

24.05 –Ден на славянската писменост и култура;

26.05- Участие в Празник на розата –Карлово; МЕСЕЦ ЮНИ

01.06-Ден на детето- съвместно с местната ДГ и ученици;

Участие в Празника на зетьовете в гр.Етро поле;



МЕСЕЦ ЮЛИ

18.07-181 години от рождението на апостола на свободата.Поклонение и поставяне на цветя пред музея.Посрещане на групи от похода”По стъпките на Апостола”,изнасяне   на беседи;

МЕСЕЦ АВГУСТ

Традиционен събор на селото

МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ

06.09– Участие в тържествата на гр.Съединение;

6.09 и 22.09. –организиране на изложба в библиотеката по повод на двете дати

МЕСЕЦ ОКТОМВРИ

26.10.2018г. –Храмов празник на църквата „Свети Димитър”

Участие на самодейните състави в Празник на зелето в с.Дъбене;

МЕСЕЦ НОЕМВРИ

1.11-Ден на народните будители- среща на самодейците с местни хора,работили за запазване и съхраняване на войняговския бит и култура

21.11- Ден на християнското семейство – съвместно отбелязване със самодейците и членовете на читалището;

МЕСЕЦ ДЕКЕМВРИ

06.12- Запалване светлините на коледната елха;

15- 25.12 – Коледен концерт и Коледно-новогодишни тържества;



9. “ Бачо Киро - 1908 “

     с. Кърнаре



Самодейност:

-Театрален колектив

-Група за народни песни

-Група за художествено слово



-Клуб “Родолюбие и природа”

Културни прояви:

1. 21 януари –Бабин ден;                                                                                                      

2. 14 февруари – Трифон зарезан-на лозовия

       масив –-орг.Читалище и Кметство;

3. Кукерски карнавал за най-добра маска-

       орг.Читалище/финансиране от спонсори/

4. 19 февруари-145 г.от обесването на Левски-

       орг.Читалище и Училище в чит.салон;              

5. 1 март-посрещане на Баба Марта в Детската

       градина-орг.Читалище и Кметство;

6. 3 март-140 г. от Освобождението на България

   /поднасяне на венци и цветя на паметната   на

     Ген. Карцов в местността Кърнарския

       хан и тържествен концерт-орг.Кметство и  

       Читалище /финансиране от Община Карлово/;

7. Лазаруване   –орг.Читалището;

8. Великденски концерт -орг.Читалището;

9.9 –ти май – Празник на с.Кърнаре;

10. 24 май – литературно-музикална програма;  

11. Св.Троица-общоселско веселие и курбан в

       местността Манастира-орг.Църква, Кметство и читалище;

12. 1 ноември-110 г. от основаването на НЧ „Бачо Киро- 1908 г”- литературно- музикална програма, посветена

       на Народните Будители;

13. Коледен концерт;

14. Подготвяне и изнасяне на постановка от

       самодейния театрален колектив при

       читалището,по случай 110 г.от основаването на читалището;

15. Новогодишно хоро;



10. “ Звездица “

     с. Розино 



Самодейност:

1.Женски хор за обработени народни песни

2.Детска вокална група

3.Танцов състав

4.Състав за модерни танци

5.Сатиричен състав



Културни прояви:

01.01 - Новогодишно веселие;

01.02- Трифон Зарезан;

19.02 – Тържествена програма посветена на 145 г. от гибелта на Васил Левски;

03.03. – Национален празник на България -тържествен концерт;

08.03 – Ден на жената;

април – Великденски концерт;

24.05. – Празничен концерт –Ден на славянската писменост;

Юни – Празник на с. Розино;

01.06. – Ден на детето ; детско утро

06.09. – Отбелязване Съединението на България;

22.09 - Ден на Независимостта;

01.11 – Ден на народните будители;

21.11. – Вечер посветена на християнското семейство;

120 години НЧ „Звездица”- тържествен концерт;

25.12.- Коледно –Новогодишни мероприятия;



11. “Васил Левски 1928г.”

     с. Климент



Самодейност:

1.Кукерски състав

2.ФСА „Средногорци”

3.Мъжка певческа група

4.Детска певческа група

5.Танцов състав

6.Женска певческа група



Клуб „Краезнание”

Клуб ”Млада майка”

Арт клуб

Културен календар:

Януари

06.01. - Йордановден - хвърляне на кръста за здраве

21.01. - Бабинден – ден на родилната помощ

Февруари

14.02.- „Трифон Зарезан” – ден на лозаря

19 февруари – Възпоменателно честванена годишнината от гибелта на Васил Левски;

                              

19.02.- “Старчовден” кукерски празник;



Март

3-ти март – Национален празник на Република България;

8-ми март – Световен ден на жената;

Април

8 април- Великден – благотворителен базар и кулинарна изложба;

Май

6 май - Гергьовден – храмов празник;

24 май – Честване на празника на славянската писменост и българската култура;

Почитане паметта на загиналите във войните и ден на Ботев в местността „Тарафови ниви”

Спасов ден в с.Климент;

Юли – Летни занимания с деца;

Септември

06.09. – Отбелязване Деня на Съединението на България;

22.09. – Ден на Независимостта /общински култ. календар/ Празник на село Климент и родовата памет;

ноември

1 ноември – Ден на народните будители;

21 ноември – Ден на християнската младеж и семейство;

25 ноември – Ден на Св. Климент Охридски;

24 декември – Коледа;

Участие на самодейни колективи в международни, национални и регионални празници.

12. “ Сеяч 1938 г.”

       с. Слатина



Самодейност:

-Танцов състав

-Художествено слово

-Сатирична група

-Лазарки

-Коледари

Културни прояви:

Богоявление,/ Йордановден/ хвърляне на кръста

-11 февруари - Трифон Зарезан;

- 18 февруари - Сирни Заговезни;

-24 февруари - Тодоров ден, празник на църквата и селото;



-1 март- Баба Марта и Ден на самодееца;

- 24 март- Пролетен концерт;

- 31 март – Лазаруване;

- Традиционен събор на селото;

- 8 април - Възкресение Христово

- 24 май -Ден на българската просвета и култура;

- 1-ви юни - Празник на детето;

- 23 декември- Запалване на Коледните светлини

Коледен концерт;

-24 декември - Провеждане на обичая коледуване;

70 години НЧ „Сеяч 1938г.”

13. “Просвета - 1927 г.”

       с. Богдан



Самодейни колективи:

-Женска певческа група за стари градски песни

-Женска певческа група за народно пеене

-Група за патриотични песни

-Любителски клуб за народни хора

-Детска група за песни и танци

- Коледарска група



Образователна дейност:

-Кръжок по приложно изкуство

- Група за художествено слово

Културен календар

   Януари

06.01- Богоявление;

21.01.- Бабин ден /Ден на родилната помощ/;

Февруари

14.02 -Трифон Зарезан;

   Март

01.03- Баба Марта – изложба;

           Ден на самодееца;

03.03 -Национален празник на България;

31.03 - Лазаруване – народен обичай



Април

Вечер на хумора и сатирата /95 г. от рождението на Радой Ралин/

-          Международен ден на детската книга –

       участие в инициативата ”Чети с мен”

   Май

05.05. - Ходене на бук – народен обичай

06.05. – Гергьовден

11.05.- 24 .05 – Маратон на четенето;

-          Божи ден – празник на църквата в с.Богдан;

26.05- Участие на самодейните колективи в Празник на розата гр.Карлово

   Юни

01.06. - Ден на детето;

24.06- Еньовден – празник на билките и цветята;

Юли      

- Участие на самодейните колективи в национални и международни фестивали;

   Август

         -Летни занимания с деца;

   Септември

-          Празник на плодородието - Народен събор

   Октомври

14.10.- Празник на църквата „Св.Петка Параскева”;

         -Вечер на любовната лирика /140 г. от рождението на Яворов и 125 г .от рождението на Е.Багряна/

   Ноември

01.11.- Ден на народните будители

21.11.- Ден на християнското семейство

   Декември

-          Коледуване – народен обичай;



14. “Просвета - 1963”

       с. Соколица



Самодейност:

1.Кукерски състав

2.Певческа група

3.Група за стари градски песни



Културен календар:

- Богоявление – хвърляне на кръста;

- Бабинден – съвместно с пенсионерски клуб „Млади сърца”;

- Участие на кукерската група на фестивала в гр. Перник;

- „Сирни Заговезни” народно веселие ;

- Участие на кукерската група на фестивала в гр. Раковски

- Честване на 8-ми март- празничен концерт на фолклорната група за изворен фолклор

- Участие на кукерската група на фестивала в Турия

- Народно веселие по случай Великденските празници;

- Детски празничен концерт по случай 1 юни;

- Участие на фолклорната група в Дорково;

- Празник на селото – съвместно с Кметството – общоселски събор;

- Участие на фолклорната група на Беклемето;

- По случай църковния празник „ Свети Архангел Михаил”, съвместно с църквата – курбан;

- Коледни и новогодишни тържества. Новогодишно хоро;

15. ”20-ти Април -1876 г.”

       гр. Клисура



Самодейност:

Постоянни

Женска певческа група

Детска вокална група

Танцова група

Школа за народни хора



Културен календар:

Януари

-Ден на родилната помощ – Бабин ден

Февруари

-Трифон Зарезан в Клисура

Март

-140 години от Освобождението на България

Април

27,28.04. Дни на възрожденската и патриотична песен “Топчето пукна”

30.04. -142 г. Априлска епопея - Тържествен митинг-заря;

   Май

1.05. –Тържествен митинг. Възпроизвеждане на моменти от Априлското въстание;

Юни

1 юни - Ден на детето – професионални аниматори, изненади и лакомства;

Юли

-190 г. от рождението от Христо Груев Данов;

Август

-15.08 - Храмов празник на църквата „Св. Богородица”;

Октомври

- 26.10 - Празник на картофите – 32 години;

Ноември

- 1.11. - Ден на народните будители;

- 21.11 - Ден на християнското семейство;

Декември

- Коледно-новогодишен концерт, Коледуване;



16. “Пробуда – 1899”

       с. Каравелово



Самодейни състави:

-Група за автентичен фолклор

-Група за народни обичаи

-Група за стари градски песни

- Танцов състав

-Група за народни песни и

художестено слово – детска



















Културен календар:

06.01 -Богоявление;

14.02- Трифон Зарезан –Участие на Женската певческа група;

18.02 -Сирни Заговезни – ритуални огньове;

19.02.Възпоменателно честване на годишнина от обесването на Васил Левски –патриотични песни / детска група/

- Честване на 1 март- ден на самодееца, 3-ти март и

8-ми март;

- Лазаруване;

-Великден – конкурс зз писано яйце и най – сладък козунак;

- Гр. Клисура – конкурс за патриотична песен;

- Гергьовден;

- 24 май празник на читалището и селото-събор;

- Участие в “Празник на розата” в гр.Казанлък;

   Фестивал в с.Попинци;

- Надпяване в местността „Беклемето”;

- 1-ви ноември –Ден на народните будители;

- Ден на христианското семейство;

- Коледно – новогодишно тържество;



17. ”Развитие -2016г.”

       с. Ведраре

Културен календар:

24 май 2017 г. – Църковен празник на храм

„Св. св. Кирил и Методий” с . Ведраре - курбан;

24 юни 2017 г. –Празник на с.Ведраре –Традиционен събор;

18. “Пробуда 1927”

       с. Христо Даново



Самодейни колективи:

-Фолклорна група за изворен фолклор;

-Кукерски състав „Пробуда”;

-Театрален колектив – временен;

-Танцов състав – временен;

- Група за съвременни танци;



-Клуб на природолюбителя;

-Клуб „Сръчни ръце”;



Културни прояви:

1.Богоявление-вадене на кръста от водите на река”Куджа дере”.

2.Бабин ден - съвместно с пенсионерски клуб ”Еделвайс” и майки с малки деца.

3.Участия на кукерската група в рагионални и национални фестивали.

4.Изготвяне на кукерски маски с деца и родители в библиотеката.Изложба .

5. 18.02 - Кукерски празник на площада в с.Хр.Даново.





6.Конкурс и изложба на мартеници изработени от клуб”Сръчни ръце”.

7.Осмомартенска седянка–тържество съвместно с пенсионерски клуб „Еделвайс”.

8.Национален празник на България - 3-тимарт

-литературно-музикална програма

               от ОУ”Ген.Карцов”.

            -празнична литургия;

            -народно увеселение;

            -заря;

9.Международен ден на детската книга.В библиотеката маратон на четенето с ученици от ОУ „Ген. Карцов”.

10. 31.03- Лазаровден.

11.Шарене на яйца за Великден в библиотеката-изложба-конкурс.

12. 1- ви юни – Детско шоу, развлекателни игри.

13. 24 юни –Еньовден – „Всяка болка билка си има”- съвместно с пенсионерски клуб.

14. Храмов празник на църква „Света Троица”.



15. 27 юли - 190 годишнина от рождението на Хр.Г.Данов:

            -празнична програма;

            -народно увеселение;

            -заря;

     90 години от основаването на НЧ „Пробуда- 1927 г.”:

     - музикална програма с участието на самодейните колективи при читалището;

16. 1- ви ноември –ден на народните будители.

17. 21 ноември - Ден на християнското семейство-съвместно с пенсионерски клуб „Еделвайс”.



18.Коледни и Новогодишни празници.



19. “Христо Ботев - 1963”

       с. Горни Домлян



Самодейност:

Постоянни

Кукерска група

Певческа група

Временна -Лазаркини

Коледари

Културен календар:

Януари

-01.01.-Новогодишно хоро;

- 28.01. Участие на кукерската група и певчески състав в Международния фестивал „Сурва” Перник;

Февруари

- 1.02 – Трифон Зарезан;

-14.02 - Ден на лозаря;

- 17.02 – Участие на кукерския състав и певческата група в „Старчовден „ гр.Карлово;

- 18.02. - Участие на кукерската група и певческия състав в „Сирни Заговезни” с. Горни Домлян;

Март

-01.03. – Ден на самодееца - тържества с участниците в самодейните състави;

-03.03. – Честване на Националния празник на България;

- 08.03 – Международен ден на жената;

31.03. - Лазаровден   - Обичаят „Лазаруване”;



Април

- 01.04. - Цветница;

- 08.04. – Международен ден на ромите;

- 08.04. - Възкресение Христово – Великденско хоро;

- 10.04. – Благотворително участие на певческа група в Дом за стари хора с. Търничене.

Май

06.05 – Гергьовден;

11.05. – Празник на библиотечните и читалищни дейци;

24.05. – Ден на славянската писменост, на българската просвета и култура;

Участие в Народен събор в гр.Пловдив;

26.05- Празник на розата в гр.Карлово – участие на читалищните самодейци:

Юни

01.06 - Ден на детето – Тържество;

02.06. - Ден на Ботев – Честване;

24.06. – Еньовден;

БАЛКАН ФОЛК фест –Златни пясъци

Септември

06.09. - Ден на Съединението;

22.09. – Ден на Независимостта;

Октомври

01.10. – Ден на възрастните хора;

Ноември

01.11 – Ден на народните будители;

21.11.- Ден на християнското семейство;

Декември

23.12. – Коледно тържество и посрещане на Дядо Коледа;

24.12. – Коледуване;

20. ”Христо Ботев 1928”  

       с. Столетово



Самодейност:

-Фолклорна група “Росна китка”

-Кукерска група

-Група за традиции и обичаи

-ЖПГ “Жалба по младост”

-ДВГ “Звънче”

-Самодеен оркестър

Културен календар:

6.01. – Богоявление;

           170 г.от рождението на Христо Ботев                              

           Поетична вечер;

28.01. – Международен фестивал „Сурва Перник 2018”;

17.02. - Кукерски празник в Карлово;

18.02. „Старчовден в Карловско” в с.Столетово, с.Слатина;

1.03. – Баба Марта и Ден на самодееца;

3.03.- Национален празник - 140 годиуни от Освобождението на Република България;

март 2018 г.   - „Старци в Турия 2018”;

31.03. – Лазаруване;

08.04. – Великденско хоро;

24.05. – Ден на българската просвета и култура;

1.06. -Ден на детето;

29.06 – 90 -   годишен юбилей на читалището;

30 юни , 1юли. – 11-ти Национален фолклорен фестивал “Столетово пее   и танцува”;

26.10. – Димитровден, празник на селото и храм “Св. Димитрий”;

Декември - Коледен концерт;

                        Народно веселие;

21.„Самообразование-1923

    с. Домлян



Самодейност:

-Група за народни танци “Момина закачка”

-Кукерска група

-Коледарска група



Културен календар:

Януари

-Празнуване на Нова година с участието на самодейните колективи;

- Участие на кукерския състав в Международния фестивал „Сурва“ гр. Перник;

Февруари

- Празнуване Деня на лозаря;

- Участие на кукерския състав в Международния фестивал „Кукове 2017“ гр. Раковски;

- Празнуване на Старчовден – Сирни Заговезни;

-Празнуване на Тодоров ден – кушия на стадиона в с. Домлян;



Март

- Празнуване на Баба Марта в Младежкия клуб;

- Честване на Националния празник на България с полагане на цветя на паметника на загиналите;

Април

- Празнуване на Лазаров ден и Цветница;

Май

- 24 май- Празник на читалището;

Юни

- Участие на певческа група на събора в с.Пролом;

Септември

-5. 09.- Участие на певческата група и танцовия състав в традиционния събор в с. Домлян;

Декември

- Коледуване и Нова година;



22. „Светлина 1931”

       с. Иганово









Културен календар:

1 януари –Посрещане на Новата година и честване празника Васильовден;

1 февруари – Трифон Зарезан;

19 февруари145 г. от гибелта на Васил Левски;

1 март – посрещане на Баба Марта и Ден на самодееца;

31 март – Лазаровден;

8 април – Великден;

28 април– Празник на село Иганово, Традиционен събор;

24 май - Ден на славянската писменост и култура;

1 юни – Ден на детето;

15 август – Успение на Пресвета Богородица. Храмов празник на село Иганово, тържествен водосвет и курбан;

1 ноември – Ден на народните будители;

24,25 декември -Бъдни вечер и Коледа - Коледуване;

31 декември – Посрещане на Нова година новогодишно сурвакарско приветствие;



23. „ Пробуда -1933 г.”

       с. Куртово



Самодейност:

1. Певческа група ”Настроение”



Културен календар:

Януари – Празнуване на Йордановден;

Февруари – Трифон Зарезан;

-          Сирни Заговезни;

Март – Честване на националния празник 3-ти март;

               - Отбелязване на 8-ми март;

Април -Празнуване на Лазаровден, Цветница и

                 Великден;

22.04-     Отбелязване на световния ден на

                Земята;

          23.04- Отбелязване на световния ден на

                             книгата;

                      -   Участие в Дните на възрожденската и патриотична песен в град Клисура;

Май – Празнуване на Гергьовден и участие на       певческата група на събора в с. Куртово;

               - Отбелязване деня на Европа;

         31.05- Инициатива по случай Деня без цигарен

                         дим ;

   -Инициативи по случай Европейската седмица на мобилността,като посланик на движението в кампанията   „MOVEWEEK”;

Юни

         01.06- Отбелязване Деня на детето;

         -Участие в Ботеви дни нощи - гр.Калофер;

         24.06 – Храмов празник и събор на селото;

   - Инициатива за отбелязване     Международния ден бащата;

Юли

           -„Забавно лято”;

             -Участие в надпяване -

                 гр.Калофер,местността „Паниците”;

Август – Участие на певческа група в събор-надпяване в с. Орешак, Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка” Стара Загора;

                      - Инициатива за отбелязване международния ден на младежта – 21 август  

Септември

– Отбелязване деня на Съединението;

- Отбелязване деня на Независимостта;

- Участие във Фестивала на чушката и домата в с.Куртово Конаре;

   - Участие на певческа група в нац. събор в с. Труд;

                  

Октомври

– Отбелязване Деня на възрастните хора;

   - Детски конкурс по случай Хелоуин;

Ноември

01.11 - Ден на народните будители;

16.11 -Инициатива по случай Деня на толерантността;

- Инициативи по случай седмица на бащата;

21.11 – Ден на христианското семейство;

Декември

– Инициативи за световния ден за борба със Спин – 1 декември;

-Инициативи за отбелязване на Международния ден на доброволците;

   - Празнуване на Коледа и Нова година;                  



Предстоящи събития
Времето в Карлово